Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Aşırı şişman olmaktan, dar ve sıkı kıyafetlerden giymekten, günde fazla oturarak iş yapmaktan, tıraş hatalarından, aşırı terlemekten ve aşırı tüylü olmaktan husule gelen kıl dönmesi, günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Tıpta Pilonidal sinüs olarak isimlendirilen bu hastalık, kılın deri altında içe doğru büyümesi ve tarihle kist halini alması durumudur ve ekseri kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde belirmesi gibi sakal ve kasık gibi sürekli tıraş edilen bölgelerde de husule gelme riski büyüktür. Peki kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Daha çok yaz aylarında hastalara büyük sıkıntılara yaşatsa da, kış aylarında da mütenevvi şikayetlere sebep olan kıl dönmesi ekseri erkeklerde meydana gelen bir problemdir. Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla tüylü duruma duruma sahip olmaları kıl dönmesinin kadınlara nazaran erkeklerde 3 kat daha fazla ortaya çıkmasına sebep olur. Hastalar kıl dönmesi sorunu ile karşılaştıkları zaman bir takım yöntemlerle kendi dertlerine kendileri çare bulabilirler. Kıl dönmesinin ilk evrelerinde sorunlu bölgeye bir takım kremler sürmek, kılların bir müddet uzamasına izin vermek, tıraşı daha önceki yönün tersinde yapmak ve dönen kılları cımbızla çekmek kıl dönmesi sorununun ilerlemesini önler. Ancak kıl dönmesi iltihaplı bir durum almış ise hastalar kesinlikle hiçbir müdahalede bulunmadan uzman bir hekime danışmalıdırlar. Çünkü iltihaplı aşamaya girmiş olan kıl dönmesi sorununa evinizde kendi başınıza uygulayacağınız yöntemlerin hiçbirisi sorununuzu çözmeyecek, aksine sorunu daha da ciddileştirecektir .

Enfeksiyon aşamasına gelmiş, iltihaplanmış kıl dönmesinin tedavisi açısından uzman hekimler ilk olarak bölgede olan tüm kılların ağda ile temizlenmesini önerirler. ciddi boyuta ulaşan kıl dönmesinin tedavisi içi tek yol ameliyattır. Lokal ve genel olmak üzere iki çeşitte uygulanan ameliyatta söz konusu bölge neşter ile kesilir. Ardından kesilen yerin içi temizlenir ve dikilir. Kıl dönmesi ameliyatından sonra birkaç günde kıl dönmesi sorunundan eser kalmaz.

]]>