Kibrit otunun faydaları nelerdir?

Çiçeksiz ve otsu bir bitki olarak yetişen kibrit otu birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerden birisi olmakta ve toz halinde kullanılmaktadır. Boyu yaklaşık olarak bir metreyi bulan bu ot, sabit yağ, müsilaj, elma ve limon asitleri, şeker ve çeşitli alkaloitler ihtiva etmektedir. Kibrit otunun faydaları ve kibrit otunun kullanımı şöyledir.

Kibrit otunun faydaları

Kibrit otu zehirli bir ot olduğu açısından başaklarını kuruttuktan sonra sporları toz haline getirilmeli ve zehirsiz sporları kullanılmalıdır. Kibrit otunun bu biçimde kullanımı yaraları iyileştirir, bebeklerin pişiklerini tedavi eder, idrar söktürmeye yardımcı olur. Mesane iltihaplarına da iyi gelen kibrit otu aynı zamanda bağırsak spazmlarını da çözmektedir. Romatizma ve gut gibi hastalıklarnız varsa kibrit otunu güvenle kullanabilirsiniz.

Kibrit otunun yararları arasında aynı zamanda kanama durdurucu etkisi de yer alır. Vücudun çeşitli bölgelerinde husule gelen yaralar kibrit otu ile kısa sürede durdurulabilir. Özellikle de burun kanamaları açısından çok etkilidir, kibrit otu.

]]>