Kemoterapi saçları döker mi?

Çağımızın korkutan amansız hastalığı olarak adından söz ettiren kanser, çağla birlikte büyümeye ve daha çok kişinin hayatını elinden almaya devam etsede, biliminsanlarının kanseri yenmek açısından verdiği çaba da her geçen gün artmaktadır. Kanserli hücrelerin vücuttan cerrahi operasyonlar ile alınmasının ardından hastalara uygulanan kemopterapi yönteminin saçı döktüğüne dair söylentiler de baş gösterir. Peki gerçekten kemoterapi saçları döküyor mu?

 

Biliminsaları bu amansız hastalığa yakalanmamak açısından doğru ve düzenli beslenilmesi gerektiğini üstüne basa basa anlatmaya çalışsalar da, gerek yaşam tarzından gerekse de gerekli önlemin alınmamasından dolayı kanserden korunmak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple kansere yakalananların adetsında giderek artış gözleniyor.

Tıp dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler kanseri yenmeye yönelik yöntemlerin artmasını sağlıyor. Kemoterapide kanseri yenmenin çeşitli yöntemlerinden biridir. Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi her hastada farklı yan etkiler yaratmaktadır. Ne yazık ki bu yöntemlerden biri de hepimizin merak ettiği saç dökülmesidir. Zor ve uzun bir süre uygulanan kemoterapi saçları dökmekte ve hastalarda psikolojik sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak kanserden kurtulmak açısından bu yönteminde uygulanması şarttır.

Kanser çeşidine göre uygulanan kemoterapi saçları döküyor; lakin kemoterapi sonrası kaybedilen saçlar hızlı bir biçimde geri çıktığı açısından bu durumun fazlaca kafaya takılmaması gerekir. Önemli olan tedavinin başarılı geçmesi ve kanser illetinden kurtulmaktır. Tedaviden yüksek başarı sağlamak açısından stres ve sıkıntıdan uzak durmalı, moralinizi olabildiğince yüksek tutmalısınız.

]]>