Kemoterapi olmadan kanser tedavisi mümkün

Kemoterapinin yol açtığı yan etkilerden kurtaran, tamamen hasta hücreyi izole yapan, hedefe yönelik ilaçlarla kanser tedavisi mümkün hale geldi. Bilim dünyası tarafından bir süredir kullanılan bu yöntemle şu an açısından böbrek ve karaciğer kanserini kemoterapi kullanmadan iyileştirmek mümkün.

İstanbul Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Demir, kanserli hücrelerin genetik moleküler sırlarının çözülmesiyle yalnızca hastalıklı hücreleri izole yapan biyolojik tedavi yöntemleri geliştirildiğini söyledi. Böylece kemoterapinin yan etkilerin de önüne geçildiğini anlatan Prof. Dr. Demir, “Kemoterapi, yalnızca hızlı büyüyen hücreleri yok etmeye çalışan bir zehirdir. Kanser hücresiyle normal hücre arasında fark yapmadan, vücutta hızlı büyüyen bütün hücrelere etki yapar. Hedefe yönelik tedavide ise yalnızca kanserli hücreler izole edilerek yok edebiliyor. Bu sayede kemoterapinin sebep olduğu saç dökülmesi, mide bulantısı, ağız yarası, ishal gibi şikâyetlerin hiçbiri görülmüyor.” dedi.

Şu anda böbrek ve karaciğer kanserlerinin böyle tedavi edilebildiğini anlatan Demir, “Meme, karaciğer ve pankreas kanserlerinde ise kemoterapiyle birlikte kullanıldığında tedavinin etkisi artıyor.” şeklinde konuştu.

Kemoterapiyle kanserli hücreleri küçültmek ya da yok etmek amaçlanmasına rağmen hedefe yönelik ilaçların bunları stabilize ettiğine işaret yapan Demir, şunları söyledi:

“Hedefe yönelik ilaçlar, kanserin kronik bir hastalık şeklinde algılanmasını sağlıyor. Hastayı tam olarak şifaya kavuşturmuyorlar fakat tansiyon, kalp yetmezliği, diyabet gibi uzun yıllar hastalıkla birlikte yaşamasını sağlıyor.”

Hedefe yönelik tedavide kullanılan ilaçların yarısı, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla Türkiye’de de kullanılıyor. Yüzde 20′si ise özel izinle getirilebiliyor. Geçen mart ayında ABD’de, ilerlemiş böbrek kanseri hastaları açısından taze bir ilaç, FDA onayı aldı. Bu ilacın, tümörün büyümesini engellediği veya yaşam süresini iki kattan fazla arttırdığı bildirildi.

]]>