Kemik iliği naklinde kimlerden ilik alınabilir?

Lösemili (kan kanseri) hastaların tedavisinde son dönemlerde sıklıkla uygulanan kemik iliği nakli, hastaya uygun verici bulunduğu zaman uygulanan bir işlemdir. Kan kanseri hastası olanlara uygulanan kemik iliği naklinde uygun kök hücre bulunduğu zaman hastalığın tedavisi mümkün olabiliyor ve hasta hayata yeniden dönüyor. Ancak çoğu kişide bu işlem ne yazık ki başarısız olarak da gerçekleşebiliyor.

Kemik iliği nakli açısından uygun kök hücreler ya hastanın kendisinden ya da bir başkasından alınmaktadır. Hastalığın türüne göre ya hastadan ya da başkasından alınabilen kök hücrenin aslında en ideal olanı hastanın varsa ikiz kardeşindedir. Hastanın yumurta ikizi olan kardeşinin kök hücresi genetik olarak hastanınkine çok benzediğinden hiçbir sorun çıkmadan nakil işlemi gerçekleştirilir. Ancak büyük bir çoğunluğun yumurta ikizi kardeşi olmadığından çok az kişi böyle bir şansı yakalayabiliyor.

Kemik iliği naklinde HLA doku grupları uyan donörler arandığından anne ve baba uygun donör adetlmazken kardeşler bu gruba dahil olabiliyor. Anne ve babası aynı olan kardeşlerde %25 doku uyumu ihtimali bulunmaktadır. Hastanın oldukça fazla kardeşi var ise uygun doku bulma şansı daha yüksek olacaktır.

]]>