Keçi sütünün yararları nelerdir?

Anne sütüne en yakın süt olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanan keçi sütü, dünya üzerinde yaygın bir kullanıma sahiptir. Diğer hayvan sütlerine nazaran daha fazla besin maddesine sahip olan, bebeklerin gelişimi ve büyümesi açısından önemli faydalar sağlayan keçi sütü, bebek maması üretiminde de kullanılmakta ve önemli derecede besleyici özelliği bulunmaktadır. Sizlere bu makalemizde keçi sütünün faydaları hakkında bilgiler sunacak ve keçi sütünün kullanımı ile ilgili önerilerde bulunacağız.

Keçi sütünün faydaları

Yaklaşık olarak bir litresinde 20 gram yağ olan keçi sütünde bebeklerin zor hazmettikleri agglutinin adlı enzim bulunmaması da, bebeklerin bu sütü daha kolay içmesi ve hazmetmesine yarar sağlar. Kolay sindirilebilme özelliği ile anne sütünün yetersiz olduğu veya bebeğin bir takım sebeplerden dolayı annesini emme de sorun yaşaması durumunda keçi sütü ile bebekler rahatlıkla doyurulabilir. Esansiyel yağ asidi de bulunamayan keçi sütü Linoleik aşıt ve araşidonik asit gibi Omega grubu yağ asitlerini ihtiva etmez. Bu özelliği sayesinde bilhassa bebekelrin kolik ağrıları giderilebilir.

Keçi sütünün bol ölçüde ihtiva ettiği proteinler mide asitlerinin kolayca parçalanmasını sağladığı açısından de bebekler mide sindirimi sorunları ile karşılaşmamaktadır. Ayrıca laktoz intöleransı gibi hastalığı olan kişilerin de keçi sütü tüketmesinde hiçbir kötü etki görülmemektedir. İçilebilir diğer havyan sütleri ile karşılaştırıldığında keçi sütünde % 25 daha fazla kalsiyum, A, B6 vitaminleri, % 125 daha fazla potasyum, ve 3 kat daha fazla niasin, 4 kat daha fazla bakır minerali, 12 kat daha fazla folik asit bulunmaktadır. Anne sütü ememeyen bebekler keçi sütü ile beslendiklerinde daha zeki, daha uzun boylu ve sağlıklı bireyler olarak büyümektedir.

]]>