Kavak ağacının faydaları nelerdir?

Söğütgiller familyası içinde yeri olan kavak ağacı, sulak bölgeleri seven ve sulak alanlarda 30 metreye kadar ulaşan boyu ile kalın bir gövdeye sahip olan sağlık alanında kullanılan bir ağaçtır. Kavak ağacı reçine, salisin, polulin ve tanen gibi uçucu yağları bünyesinde barındırmaktadır. Kavak ağacının sağlık alanında tomurcukları kullanılmaktadır. Peki kavak ağacı sağlıkta hangi problemler açısından kullanılır? Kavak ağacının yararları sizlerle:

Kavak ağacı yararları

Kavak ağacının toplanan ve kurutulan tomurcukları suda kaynatılarak çay olarak tüketildiği gibi, merhem haline getirilerek de çeşitli sağlık problemlerin ortanda kaldırılmasında kullanılır. Kavak ağacı, prostat büyümesine, romatizmaya, basura iyi gelmektedir.

Kavak ağacının yararları arasında ağrı kesici özelliği bulunması, ateşi düşürmesi,idrar ve balgam söktürmesi de yer alır. Ayrıca kavak ağacı ishali de keser. Mide ve bağırsak gazlarını gidermede, dişlerin temizlenmesinde ve diş etlerinin kuvvetlenmesine kavak ağacının etkileri bulunmaktadır.

]]>