Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Yaz mevsimi geldiğinde birçok kişi tarafından sürekli tüketilen karpuz meyvesi, yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer almakta ve çoğu kişi çekirdekli olan bu meyvenin çekirdeğini çıkarmadan tüketmektedir. Bilim insanları karpuzu çekirdeği ile yemenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırdılar ve bu meyvenin çekirdeği ile birlikte tüketiminin faydalı olduğunu açıkladılar. Peki karpuzu çekirdeği ile yemenin faydaları nelerdir, insan sağlığı üzerinde karpuz çekirdeğinin ne gibi yararları bulunmaktadır?

Karpuz çekirdeğinin faydaları

 

A, C vitamini ve betakarotenler bakımından zengin ve sulu olan karpuz aynı zamanda B, B1 ve B6 gibi enerji veren vitaminlerini de fazlaca bünyesinde barındırmaktadır. Tek başına meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerine karşı koruyucu olan karpuz, aynı zamanda görme bozukluklarını ve kalp hastalıklarını da önlemektedir. Vücuda zindelik ve enerji katan, lifli bir meyve olması ile bağırsakları çalıştıran, sulu olmasından dolayı da böbreklerin kolay çalışmasını sağlayan karpuz, çekirdeği ile birlikte tüketildiğinde de mütenevvi faydalar sağlamaktadır.

İhtiva ettiği cucurbocitsin adlı madde sayesinde karpuz çekirdeği kan basıncını düşürmektedir. Bilhassa yerken dişler ile kırılarak yutulan karpuz çekirdeğinin faydası sağlık üzerinde daha etkilidir. Kırıldığında yararlı etkisini daha da arttıran karpuz çekirdeği aşırı ölçüde da tüketilmemelidir.

Uzmanlar hem karpuzun hem de karpuz çekirdeğinin faydalarından yararlanmak isteyenlere birde öneride bulunuyorlar. Uzmanların önerisi, karpuzu aç karnına tüketmektir. Çünkü yemeklerin hemen ardından tüketilen karpuz hazımsızlığa yol açacak ve vücutta şişkinlik yapacaktır. Bu sebeple karpuzu aç karnına yemeli ve yerken de çekirdeklerini kırarak yutmaya dikkat etmelisiniz.

]]>