Karaciğere yararlı bitkiler nelerdir?

Vücudumuzun temel yaşam organlarından olan karaciğer, tarihle hem tükettiğimiz besinlerden hem yaşadığımız bir takım sıkıntılardan hem de husule gelen bazı ağlık problemlerinden dolayı harap olmakta ve gücünü yitirmektedir. Karaciğerin gücünü yitirmesi demek çeşitli hastalıklara maruz kalmamız demektir. Bu sebeple karaciğer çok beslenmeli ve karaciğere faydalı besinlerle korunmalıdır.

Karaciğere faydalı olan besinlerin neler olduğunu merak edenler açısından sayfamızda açıklıyoruz.

Karaciğere iyi gelen besinlerin başında marul gelmektedir. Hem yaprakları hem de kökü ile marul karaciğer açısından oldukça faydalı bir besindir. Marul yanı sıra günlük bir bardak adaçayı içmekte karaciğer açısından olumlu etkiler sağlar. Karaciğer rahatsızlıklarının görülmesini engelleyen adaçayı karaciğeri her türlü hastalıklarna karşı korur.

Adaçayı gibi aşkotu tohumu ile de kendinize günde bir fincen çay demleyebilir ve içebilirsiniz. Bunların yanı sıra ayva tüketimi, ciban perçemi, domates, enginar, maydanoz, melek otu, hint safranı kökü çayı, karahindiba, kuşkonmaz, havuç, enginar, zeytin, kereviz, turp, zeytinyağı ve greyfurt karaciğeri her türlü hastalıklardan korur, karaciğer yetersizliğini önler ve karaciğerin sorunsuz olarak çalışmasını sağlar.

]]>