Kansızlığa bitkisel çözümler

Bazı insanların yaz kış elleri ve ayakları buz gibidir, böyle bir yapıda bizim halkımızda sürekli var olan bir özellikle hemen her birimiz teşhis koyma telaşına gireriz. Bazen teşhisler doğruyu yansıtabilir lakin daima teşhisler yanlış sonuçlar doğurmaktadır. Bu şikayetlerinizi çoğu insan kansızlık diyecektir, acaba kansızlık nedir? Kansızlığı önlemek mümkün mü ve tedavisi açısından doğanın sunduğu fırsatlar nelerdir? Gelin sürekli birlikte bu soruların cevabını alalım.

 

Kansızlık nedir?

Kansızlık bir diğer adı anemi, vücutta olan kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu kan hücreleri hemoglobin sayesinde vücudumuzda olan ve bizim açısından önemli yeri olan hücrelere kan taşır. Hemoglobinin vücuttan az olması oksijeninde azalmasına sebebiyet olur. Normal olarak gebelikte kansız olan bir annenin karnında ki bebekte oksijensiz kalmaktadır.

Kansızlık sorununu ortada kaldıracak ve hemoglobinin azalmasını önleyecek bitkisel yöntemler ise şöyle;

 

Kansızlık açısından doğkırmızı çözümler

Tahıl, pirinç, makarna, süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, et, balık, baklagiller, yumurta, kuruyemiş gibi gıdalardan zengin olan bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu besinler bağışıklığınızı kuvvetlendirecektir.

İçerisinde demir olan besinleri tüketin. Karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, tahıl, kuru meyveler, buğday kepeği, istiridye, esmer pirinç, mercimek, pekmez, kuru üzüm, kuru erik, ekmek ve makarna gibi.

Asitli ve kafeinli içeceklerden uzak kalmalısınız.
Yemekler demirden kaplarla pişirilirse, besinlerdeki demir miktarı da artmış olur.
Gebelik dönemi kansızlığı açısından vitamin bakımından zengin besinler tüketilmeli.

100 mg olmak şartı ile organik demir takviyeleri alabilirsiniz.

Her gün 3 defa yarım veya 1 tüketmek kaşığı labada tentürü yiyebilirsiniz.
Aynı biçimde yine her gün, yarım veya 1 tüketmek kaşığı hindiba yaprağı, kökü yada günde 2 kere hindiba kapsülü alabilirsiniz.

]]>