Kanseri yendikten sonra yapılması gerekenler

Çağımızın en sık rastlanan hastalık grupları arasında ilk sırada yer alan kanser, tedavi süreci oldukça uzun, sıkıntılı ve stresli geçen bir hastalıktır. Kanseri yenme umudu olan hastalar bu illetten kurtulmak açısından büyük çabalar sarf ederler. Ancak kurtulmakta ne yazık ki kar etmiyor. Çünkü nüksetme riski bulunuyor. Ne yazık ki kanseri yendim diyerek kolay bir nefes alamıyor, asıl sorumluluk kanseri yendikten sonra artıyor. İşte uzman önerilerinden kanserin nüksetmesini önlemek açısından yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler.

Kanseri yendikten sonra ne yapmalı?

Kanseri yendikten sonra dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunuyor ve bunların başında beslenme, egzersiz ve uyku gibi düzen gerektiren alışkanlıklar yer alıyor. Kanseri yendikten sonraki yaşama uyum sağlamak, kanserin tedavi edilmesinin ardından nükseder diye korku ve kaygı yaşamadan bir hayat sürmek istiyorsanız düzenli uyku, düzenli beslenme ve düzenli egzersiz hayat felsefeniz olmalıdır. Bunların ardından tüm hastalıkların tetikleyici olan stresten de uzak durmaya özen göstermelisiniz. stres yaratan kişi, ortam ve olaylardan kendinizi uzak tutun.

Kanseri yendikten sonra yapılması gerekenler arasında olumlu düşünmek, ilişkileri yeniden yapılandırmak, kendinize biraz zaman ayırmak ve psikolojik destek almak da yer alır. Karşılaştığınız tüm olay ve sorunlara olumlu yaklaşmayı ve şerden bir hayır çıkacağını düşünün. Böylece kendinizi fazlaca sıkıntı içerisine atmamış olursunuz. Kendinize biraz zaman ayırın ki, tedavi sürecinde yaşamış olduğunuz stresi üzerinizden atın ve sizi mutlu edecek şeylere yönelin. Ancak kendinizi de fazla yormayın. Tüm bunları yapmakta zorluk çekiyorsanız ve tedavi sürecinde yaşadığınız olumsuzlukları üzerinizden atamıyorsanız psikolojik destek almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

]]>