Kanserden korunmak açısından sigaradan uzak durun

Uzmanlar, sigaranın akciğer, tüketmek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını belirtip sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğü uyarısında bulunuyor.

Türkiye’de her yıl sigaraya bağlı akciğer kanserinde yüzde 6 artış yaşanıyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin başlıca nedeni olan sigara konusunda vatandaşları uyardı. Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanserin, Türkiye’de gerçekleşen ölümlerde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Tuncer, Türkiye’de özellikle normalin üstünde sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakalarının önemli sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

Sigaranın akciğer, tüketmek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını ifade yapan Tuncer, sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğüne dikkati çekti.

Sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40’ını yok edeceğini vurgulayan Tuncer, “Kanserle savaş konusunda halkımızdan yardım bekliyoruz. Sigaradan uzak durun, kanser riskini azaltın” dedi.

Türkiye’de sigara bırakma oranının çok düşük olduğunu kaydeden Tuncer, sigaraya başlama yaşının Türkiye’de 9-10’lu yaşlara kadar indiğine işaret etti.

Akciğer kanserinde artış

Türkiye’de her yıl akciğer kanserinde yüzde 6 oranında artış görüldüğünü belirten Tuncer, son 5 yıldaki akciğer kanseri vaka adetsı incelendiğinde, hasta adetsının yüz binde 62’den yüz binde 83’e çıktığını bildirdi. Tuncer, Türkiye’de diğer hastalıklardan ölümlerin azalması, yaşam süresinin uzaması, sigara tüketimi, yanlış beslenme gibi nedenlerle kansere yakalanma riskinin de arttığını kaydetti.

Avrupa ülkelerine oranla Türkiye’de kansere yakalanma yaşının her yıl daha da genç yaşa indiğini ifade yapan Tuncer, Türkiye’de, bugüne derece kansere yakalanmış, kanseri yenmiş veya tedavisi devam yapan yaklaşık 700 bin hasta bulunduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Şişmanlar 2 kat risk altında

Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35’inin beslenmeye bağlı olduğuna işaret yapan Tuncer, şişman kişilerde, kanser riskinin iki kat daha fazla olduğuna dikkati çekti. Tuncer, kanserden korunmak açısından beslenme konusunda şu uyarılarda bulundu:

– Hayvansal yağ alımını azaltın, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığını benimseyin,
– Kepek, yulaf gibi liften zengin besinlerin tercih edin,
– Bol ölçüde sebze-meyve tüketin, kırmızı et yerine tavuk, balık veya kuru baklagiller yiyin,
– Yemekleri kızartma yöntemi yerine haşlayın veya buharda pişirin,
– Katkılı yemekler yerine doğkırmızı besinleri tercih edin.

Tuncer, kanserle mücadelede, güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın da önemli olduğunu kaydetti.

]]>