Kanser çeşitleri nelerdir?

Vücuttaki sağlıklı hücrelerin mütenevvi nedenlerden dolayı anormal bir hal alması ve bunun sonucunda da anormal hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması ve akabinde yayılmasından ortaya çıkan hastalıklara kanser denmektedir. Anormal hücreler pek çok organda husule gelmekte ve bu organın işlevini bozarak hastanın çeşitli sıkıntılara yaşamasına sebebiyet vermektedir. Çevresel ve içsel nedenlerden dolayı vuku bulan kanser hastalıklarının çeşitlerini sizler açısından makalemizde paylaşıyoruz.

Kanser türleri nelerdir?

Kanser hastalığına yakalanan pek çok insan çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Hormonal, bağışıklık bozukluğu, kalıtsal gibi içsel nedenlerin yanı sıra, kimyasal, radyasyon ve virüsler gibi çevresel etkenler kanser çeşitlerini meydana getirmektedir. Bu faktörler sağlıklı hücreleri etkileyerek birkaç yıl içinde kanser hastalıklarının ortaya çıkmasına etki eder.

Kanser çeşitleri

Günümüzde en fazla rastlanan kanser çeşitleri meme kanseri, akciğer kanseri, rahim ağzı kanseri, prostat kanseri, kalın bağırsak kanser ve mide kanseridir. Bu kanser çeşitlerinin yanı sıra diğer kanser türleri ise şunlardır; cilt kanseri, ağız kanseri, gırtlak kanseri, mesane kanseri, idrar yolu kanseri, rahim iç zarı kanseri, rahim boynu kanseri, kalın bağırsak kanseri ve testis kanseridir.

]]>