Kalp yetmezliği sebebiyet olur?

Sağlığımız açısından önemli hatta en önemli organlardan bir tanesi olan kalp, gerekli seviyede ve doğru biçimde çalışmadığı taktirde vücut açısından tehlikeli bir organ olmaya başlar. Yaşam kaynağımız olan kan, kalp ile vücudun her yerine dağılır ve yaşamamızı sağlar. Kalbin gerekli düzeyde çalışmaması durumunda kanda ulaşmak istediği yerlere ulaşamaz ve bazı dokular kandan yoksun kalır. İşte bu ve bunun gibi birçok sağlık sorunları, kalbin yetersiz olduğu durumlarda meydana gelmektedir. Bu soruna da tıp dalında kalp yetmezliği hastalığı denir. Peki kalp yetmezliği sebebiyet olur?

 

Kalp yetmezliği nedenleri bir takım sağlık problemleri sonucu meydana gelmektedir. Kalp kasılmalarında ki yetersizlikten kaynaklanan kalp yetmezliği, kalp kasında görülen hastalıklarla ilişkilidir. Kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, aşırı alkol kullanımı, kalp kapaklarında ki problemler kalp yetmezliğini tetikler.

Kalp yetersizliği, tedavisi hemen yapılması gereken hastalıklarndan en önemlisidir. Bu hastalıkta kalp çalışır ; lakin gerekli seviyede değildir. Kan dolaşımında azalmadan dolayı kalp içerdiği kasılma yeteneğini yitirir ve kanı pompalayamaz duruma gelir. Kanın pompalanma işlemi gerçekleşmediği açısından vücut ihtiyacı olduğu kanı alamaz ve ve dokularda oksijensiz kalır. İşte tüm bu sorunların görülmesi kalp yetersizliğine işarettir.

Kalp yetmezliğinden dolayı dokular ihtiyacı olan kanı alamadıkları açısından başka hastalıklarında görülme olasılığı yüksek olur. Özellikle kan dolaşımında görülen bu eksiklik damarlarda kan birikmesine, böbreğin su toplamasına, vücudun tuz tutumunun artmasına yol açar.

]]>