Kalp yaşını küçültmek açısından neler yapılmalı?

Kalbinizin sağlıklı olmasını ve sıhhatli bir yaşam sürmek açısından elinizden geleni yapmaya hazır ve nazırsanız kalp yaşınızı küçültmelisiniz. Türk Kardiyoloji Derneği bu manada yapmış olduğu bazı çalışmalarla insanları kalp yaşını küçültmeye çağrı ediyor. Kalp yaşınızı küçülterek kalp hastalıklarından korunabilir ve kalbinizin sağlık çıtasını yükseltebilirsiniz. Kalp yaşını küçültmek açısından işte yapacaklarınız;

 

Kalp yaşı nasıl küçültülür?

 

Kalp sağlığın en dikkat isteyen organlarındandır. Bunun açısından kalbinizi iyi beslemeli ve ne tükettiğinize ihtimam göstermelisiniz. Bunun açısından günlük beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin ve kalbiniz açısından en sağlıklı besinleri tüketin. Ayrıca beslenme programınızdan çıkartacağınız ve günlük yaşamınıza ekleyeceğiniz aktiviteleri de unutmayın.

Yeterli ve düzenli beslenmek kalp yaşını küçültmek açısından atılan en önemli adımlardandır. Günlük beş boyut meyve-sebze tüketmelisiniz. Ayrıca doymuş yağlardan ve sodyum içeren gıdalardan uzak durmalısınız.

Bol çeşitli beslenin. Beslenme programınızda kalbinizin sağlığını tehdit etmeyen her türlü besinlere yer verin. Her gıdanın kendine göre faydaları olur, bu faydalardan yararlanın.

Hareketsiz yaşam tarzından uzak durun. Mümkün olduğu kadar aktif olup, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapın. Rutin olarak yapacağınız otuz dakikalık fiziksel aktiviteler kalp yaşınızı küçültmek açısından oldukça faydalı bir davranıştır.

Sigaradan ve alkolden uzak durun.
İdeal vücut kilonuzu koruyun.
Stresten uzak durun.

]]>