Kalp sıkışması sebebiyet olur?

Kalbimiz aldığı elektrik uyarıları vasıtasıyla 1 dakika içerisinde 60 ile 100 arasında ritmik bir biçimde akciğer atardamar ile aort damarına kan pompalamakla görevli olup, bu ritminden şaştığı zaman kan atımları kişi tarafından hissedilecek ve çarpıntı şeklinde hissedilecektir. Yaşamımız açısından temel bir organ olan kalbin ritmik düzenini aşması ya da bu düzenin azalması göğüste ağrı oluşturacak ve kişiler kalp sıkışması şeklinde bu ağrıyı hissedeceklerdir.

Kalp sıkışması nedenleri

Kalp sıkışması nedenleri

Kalpte titreme şeklinde hissedilen kalp sıkışmasının nedenleri sinirlenmek, heyecanlanmak, aşırı egzersiz yapmak, enfeksiyon hastalıklarına yakalanmak ve kansızlık gibi çeşitli sorunlardır. Hastalarda ciddi yakınmalara sebep olan kalp sıkışması ya kısa sürede geçer ya da düzenli olarak devam eder.

Kalp sıkışmasının önemli bir sağlık sorununa işaret edip etmediğini anlamak açısından bir kardiyolog tarafından hastanın muayene edilmesi gerekir. Kalple ilgili ciddi sorunlar, akciğeri etkileyen bazı sağlık sorunları, mide şişkinliği ve reflü gibi problemlerin hepsi kalp sıkışması nedenleri arasındadır.

]]>