Kalp Sağlığı Ve Kalp Hastalıkları

Kalp sağlığı, sonuçları direk olarak hayatımızı etkileyecek olan bir unsurdur. Son zamanlarda, görülme sıklığı artarken, görülme yaşında da düşüş gözlenmiştir. Buı yazımızda kalp sağlığı ile bilinmesi gereken önemli makaleler veriyoruz…

 

Hangi insanlar kalp hastaları olarak nitelendirilir?
• Kalp kapak bozuklukları çekenler.
• Kalp yetmezliği yaşayanlar.
• Aorttaki daralmalardan şikayet edenler.
• Sık göğüs ağrısı yaşayanlar.
• Kalp krizi geçirmiş insanlar.
• Yüksek veya düşük tansiyon sorunu çeken insanlar, genel olarak kalp hastaları olarak bilinir.
Kalp hastalarının dikkat etmesi gerekenler;
Stresten ve depresyondan uzak durun!
Çünkü stresin arttığı durumlarda, hem vücudumuzda bütün kasların kasılması artar hem de, stresle birlikte artan adrenalin gibi hormonlar, tansiyonu yükseltir ve kalbin daha fazla çalışmasına sebebiyet olurlar. Ayrıca, stresle birlikte artan hormonlar, damarların sertleşmesine ve sonuçta tıkanmasına sebebiyet olabilir. Stres ve depresyon, kalp krizi gibi rahatsızlıklara sebebiyet olabilen ruh halleridir.
Şişmanlıktan veya aşırı kilodan uzak durun!
Şişmanlıkla birlikte kalp daha fazla yorulur çünkü artan yağ dokusunu beslemek açısından çok çalışmalıdır. Size tavsiyemiz, Zaten hastalıklardan dolayı yıpranmış kalbinizi, daha da yormamak açısından fazla kilolardan uzak durmanızdır. Yeri gelmişken; kalp rahatsızlığı olmayan insanların da fazla kilolardan uzak durmaları gerektiğini belirtelim. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biride şişmanlıktır.
Sigara kullanmayın!
Kalp hastalarının kesinlikle, sigara kullanmaması gerekir çünkü sigara çoğu kalp hastalığının birinci sebebidir. Sigara kullanımı, kalp yetmezliği dahil birçok kalp hastalığına sebebiyet olur. Ayrıca sigara, koroner arter yani kalbi besleyen damarın tıkanmasına en çok sebep olan etkendir. Sigara yalnızca damar tıkanıklarına, kalp yetmezliğine sebebiyet olmaz, yüksek tansiyona, kalp krizine ve damar sertliğine de sebebiyet olur. Özellikle yaşlılarda fazlaca görülen, yüksek tansiyonun sebebi çoğu zaman sigara kullanımıdır.

Yeşil çay tercih edin!
Yeşil çay, siyah çaya göre daha dengelidır. Ayrıca yeşil çayın damar rahatsızlıklarını engelleyici özelliği vardır. Özellikle artan sigara kullanımı ile ortaya çıkan damar sertliği gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olarak yeşil çay tercih edilen bir üründür.
Yaz aylarında daha fazla sıvı alın!
Yaz aylarında artan terleme ile, vücudumuzda sıvı miktarı azalır. Vücudumuzda sıvı miktarı azaldığı zaman özellikle kalbi fazlaca etkileyen dolaşım sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını, daha fazla sıvı alarak dengeleyin.
İlaçlarınızı düzenli kullanın!
Çoğu kalp hastalığının ilaçlarını kişi hayatı boyunca kullanılır. Çünkü hastaya verilen ilaçların hayati derecede önemi vardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konu kalp ilaçlarının zamanında kullanılması gerektiğidir. Her gün aynı saatte alınan ilaçlar kanda aynı zaman diliminde yoğunlaşacak ve bu da kalbin düzene girmesini sağlayacaktır. Böylece kalp krizi, göğüs ağrısı gibi istenmeyen durumların görülme ihtimali azalacaktır.

]]>