Kalp romatizması nedenleri

Zannetmeyin ki romatizma yalnızca vücudun eklem bölgelerinde husule gelen bir sorundur, romatizma içinde kalbinde bulunduğu böbrek, beyin ve akciğer gibi organları da yakalayan bir rahatsızlıktır. Özellikle de romatizmanın bir türü olan iltihaplı romatizma iç organları feci biçimde etkilemektedir. Bu makalemizde sizlere kalp romatizması sebebiyet olur bundan bahsetmek istiyoruz. Romatizma kalbin hangi bölgesini etkilemekte ve nasıl husule gelmektedir, buyurun yazımızı sonuna kadar okuyarak öğrenelim.

Kalp romatizması sebebiyet olur?

Kalp romatizması, ayaklarda morarma, şişlik, el ve ayaklarda üşüme, nefes darlığı çekme, kuru ve sürekli öksürme, yorgunluk gibi belirtilerle husule gelmektedir. Kalp romatizmasının sebepleri arasında, eklemlerde meydana gelen iltihaplanmanın ilerlemesi neticesinde kalp kapaklarına ulaşması, burada da iltihaplanmaya yol açması ve kapakların daralması ile yetersizliğine sebep olması yer alır.

Kalp romatizmasının en önemli nedeni ise, boğaz ve eklem bölgelerinde iltihaplı olarak meydana gelen romatizmanın tedavisine geç kalınmasıdır. Eklem ve boğaz bölgesinde meydana gelen iltihaplı romatizmanın tedavi edilmemesi sorunun kalp kapaklarına kadar ilerlemesine sebep olacaktır. Bu durum kalp kapaklarının işlevini bozduğu açısından kalp sorunlarını da beraberinde getirecektir.

]]>