Kalp romatizması belirtileri

İltihaplı romatizmanın tedavi edilmemesi sonucu kalp kapakçıklarına ilerlemesiyle husule gelen kalp romatizması, hastalarda bir takı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ciddi bir rahatsızlık olarak görülen kalp romatizmasının belirtileri hissedilmeye başlandığı zaman, uzman bir hekime danışılması önerilir. Peki kalp romatizması olan bir hastada ne tür belirtiler ortaya çıkar? İşte kalpte meydana gelen romatizmanın sebep olduğu belirtiler.

Kalp romatizmasının belirtileri

Kalp romatizması olan bir hastada en belirgin belirti, ayaklarda husule gelen şişlik ve bu şişliklere eşlik yapan morarmalardır. Hastanın ayaklarında birden bire husule gelen bu şişlikler ve morarmalar, kalp romatizmasını en iyi biçimde anlata durumlardan biridir. Bir diğer kalp romatizması belirtisi ise kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesidir. Çünkü romatizmadan etkilenen kalp kapakları işlevini yerine getiremediği açısından hastanın kalbi hemen yorulur ve bu da bedenine yansır.

Ayakların sürekli üşümesi ve bir türlü ısınmak bilmemesi, kuru öksürük, nefes darlığı, sürekli soğuk alma problemleri de kalp romatizmasını işarete yapan bulgulardır. Kalp romatizması tedavisi hakkında, sayfamızda olan kalp romatizması nasıl tedavi edilir başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

]]>