Kalp masajı nasıl yapılır?

Mütenevvi sebeplerden ötürü kalbi durmuş olan kişilere yapılan kalp masajı müdahalesi hayat kurtarıcı olabildiği açısından, günümüzde her an hepimizin kalp masajı yardımına ihtiyaç olan biri ile karşılaşma ihtimalimiz bulunduğunu açısından, kalp masajı nasıl yapılmalı bilmek gerekir. Trafik kazası, boğulmalar, gaz zehirlenmeleri ya da bunlar gibi müşabih sorunlar kalbin durmasına sebep olabilir ve hastanın yeniden hayata döndürülmesi açısından kalp masajı yapılması gereken en önemli ilk yardım işlemidir. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler açısından işte kalp masajı uygulama tekniği.

Kalp masajı nasıl yapılmalı?

Kalbin yeniden çalışması açısından uygulanan basit ve oldukça da etkili bir yöntem olan kalp masajı açısından hasta düz bir yerde sırt üstü olarak yatırılır. Yerde sırt üstü yatan hastanın göğsü açılmalı ve sol el kalbin üzerinde, sağ el ise çapraz biçimde sol elin üzerine konulmalıdır. Eller doğru pozisyonda hastanın kalbinin üzerine konulduktan sonra kaburga kemiklerini sıkıştırmayacak biçimde birden kuvvetlice kalbe basınç uygulanır ve bırakılır. Her 5-10 saniyede bir basınç uygulanmalı ve bırakılmalıdır.

Kalp masajı aleni ve kapalı olma üzere iki çeşitte uygulanır. Az önce bahsettiğimiz herkesin kolaylıkla yapabileceği kapalı kalp masaj uygulamasıdır. Açık kalp masaj uygulaması uzman hekimlerce kalbin bisturi ile açılması, elin içeri sokulması ve kalbin avuç içine alınarak yavaşça sıkılıp bırakılması ile yapılır.

]]>