Kalp krizini önlemek açısından Kayısı tüketin Kayısı ve Kayısı’nın faydaları

İçeriğinde bol ölçüde; A, B, C vitaminleri, protein, şeker ve potasyumun yanı sıra, madensel tuzlar olan kayısı, kan yapıcı özelliğiyle bilinir. Çocukların ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içerdiği açısından, mutlak suretle çocukların tüketmesi gerekir. Aynı zamanda kabızlığa ve cilde de çok iyi gelir. Her zaman diyet listelerinin başlarında yer alan kayısının, yapılan  araştırmalara göre, artık kalp krinizinde önlediği belirtiliyor. Uzmanlar, yapılan deneyler sonucu kalbi koruyucu etkilerinin de olduğu ve kalp krizi riskini önemli miktarde azalttığı belirttiler. Sizlere bu yazımızda kayısının sağlık açısından değerli  önemine deyiniyoruz…

 

İnönü Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, fareler üzerinde yapmış olduğu deneyler sonucunda kayısının kalbi koruyucu özelliği olduğunu ve kalp krizi riskini en aza indirdiğinin saptandığını belirtti.

Kayısının aynı zamanda ritim bozukluklarına da iyi geldiğini anlatan Özdemir şu bilgileri verdi: “Kayısı yemeyenlerde kriz riski fazlayken, yiyenlerin bu riski çok daha az taşıdığı görüldü.

Kayısının içerdiği bazı önemli elementler var. Özellikle meyvede olan potasyum içeriği fazlaca. Kayısının şeker miktarı gerçekten çok güzel bir düzeyde.

Antioksidan içeren kayısı, damar tıkandığı zaman oluşan hipopsiyi (beslenme bozukluğu) en aza indirecek özelliğe sahip. Günde 3-5 sayı yenmeli.”

]]>