Kalp hastalıkları ve nedenleri

Akciğerlerin üzerinde ve göğüs kafesinin içinde olan, yaşamımız açısından en önemli uzuvlarımızdan olan kalp, ne yazık ki bir takım sebeplerden olumsuz etkilenmekte ve buna bağlı olarak ya işlevini yitirmekte ya da işlevini gerçekleştirmekte bir hayli zorlanmaktadır. Kalbin düzgün çalışmaması ise insan vücudunda önemli sorunlara yol açmakta ve hayati risk taşımaktadır. Sizlere bu makalemizde kalp hastalıkları ve kalp hastalıklarının nedenlerinden bahsetmek istiyoruz. Buyurun makalemizi sonuna kadar okuyun ve kalp hastalıklarının sebepleri nelerdir öğrenin.

Kalp hastalıkları adetlamayacak kadar çok olduğundan sizlere bu makalemizde en sık karşılaşılan kalp hastalıklarının nedenlerinden bahsetmek istedik. Kalp krizi, damar sertliği, kapaklarındaki sağlık sorunları, kalbin yapısından kaynaklanan anormallikler, kalbe kan dolaşımını sağlayan damarlardaki rahatsızlıklar, kalpteki ritim bozuklukları, kalp yetmezliği ve göğüs anjini hastalıkları ve bu hastalıkların sebebiyet kaynaklandığın öğrenmek açısından okumaya devam etmelisiniz.

Damar sertliği: Bu rahatsızlık yağların artması sonucu damar yapısının bozulmasından kaynaklanan, kalp hastalıkları arasında en sık karşılaşılan ve en tehlikeli olanlarındandır. Protein ve kolesterolden dolayı biriken yağların aşırı dereceye ulaşması kalp damarlarını tıkayıp daraltmaktadır.

Kalp krizi: Kan ve yağ birikmesinden kaynaklanan bu sorun ise koroner damarların tıkanması ve gerekli kan dolaşımının sağlanamaması sonucunda kalp kaslarının oksijensiz kalmasından husule gelmektedir.

Kalp yetmezliği: Kalbin en mühim görevlerinden olan kan pompalama işlemini yerine getirmemesi sonucu kalp basıncının artması, virüs enfeksiyonlarının kalp kasında zayıflamaya yol açması neticesinde husule gelmektedir.

Göğüs anjini: Damarlarda husule gelen tıkanmalardan dolayı kalbin kan ihtiyacının karşılanmamasından oluşur.

]]>