Kalp büyümesi sebebiyet olur?

Vücudunumuz açısından önemli uzuvlardan olan kalp, bilindiği gibi kan pompalamakla görevli olmakta ve bize hayat vermektedir. Eğer ki kanın pompalama gücünde herhangi bir aksaklık husule gelirse, diğer organlara gerekli ölçüde kan ve oksijen taşınamayacaktır. Bu soruna sebebiyet verecek rahatsızlıklardan biri de, kalp büyümesidir. Peki kalp büyümesi nasıl meydana gelir, sebebiyet olur, tedavisi açısından ne yapılmalıdır, buyurun makalemizden öğrenelim.

Kalp büyümesi nedenleri

Kalp hastalıkları arasında bazen ciddi, bazende önemsenmeyecek bir sorun olan kalp büyümesi, çoğu kez kalp kapaklarının büyümesi ile karıştırılmakta, lakin kalp büyümesi kalp kapaklarında değil kalbin ta kendisinde büyüme olması sorunudur. Kalp büyümesi sorununun ciddi olup olmadığını anlamak açısından, kalp büyümesine sebebiyet olan faktörlerin bilinmesi gerekir. Mütenevvi sebeplerden dolayı husule gelen kalp büyümesininen tehlikelilerinden biri, kalp yetmezliğine bağlı olarak görülmesidir.

Kalp yetmezliğine bağlı kalp büyümesi ise, kalbin pompalama kuvvetinin normalin altında olması ve kalbin daha az çalışmasından kaynaklı olarak kanı gerekli ölçüde organlara gönderemediği açısından kalp içindeki basınç artar. Bu esnada kalp boşlukları gerilir ve daha fazla kan pompalayabilmek açısından aşırı kan tutmaya başladığından kalğğ kası zayıflar ve şiddetli kasılmalar olur. Bu sebeple kalp yetmezliği husule gelir ve akabide kalp büyümesi oluşur.

Kalp büyümesi nedenleri arasında, genetik faktörlerde rol oynamaktadır. Eğer ki kalp büyümesi genç yaşlarda görülen bir sorun ise, büyük bir olasılıkla sebebi genetiktir. Soluksuz kalma, yorgun düşme, bayılma ve göğüs ağrısı gibi şikayetleriniz bulunuyorsa, kalp büyümesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir yapıda kardiyologa başvurun.

]]>