Kalp ağrısı nedenleri

Her insanın kendi yumruğu büyüklüğünde olan, dolaşım sisteminin merkezinde olan, sinirler tarafından kontrol edilebilen ve vücudun sağ tarafından olan kalp, zaman zaman ya da her zaman batma hissi, yanma, sancılanma, basınç, sıkışma gibi şikayetlere maruz kalabilen ya da son derece sağlıklı bir yaşam organımızdır. Kalpte husule gelen bu şikayetler normal olmadığı açısından, bir sağlık sorununu işaret etmektedir. Bu belirtiler daima kalp ağrısı olarak tabir edilir. Peki kalp ağrısına sebep olan sorunlar nelerdir? Hangi sağlık problemleri kalpte ağrıya sebebiyet olur? Kalp ağrısı kimlerde görülür? Bu makalemizde her birinin yanıtını bulacaksınız.

Kalp ağrısının nedenleri

Kalp ağrısı fiziksel bir aktivite sırasında husule gelebileceği gibi, kişinin hareket etmediği sabit kaldığı zamanlarda da aniden ya da tedricen hissedilebilir. Merdiven ya da yokuş çıkma gibi aşırı efor sarf edilen durumlarda hissedilen kalp ağrısı herkeste olabilecek bir sorundur. Biraz dinlenildiğinde kendiliğinden geçer.

Stres her hastalığın ana kaynağı olduğu gibi kalp ağrısının da sebepleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra sol kol, boyun, omuz, sırta kadar yayılan kalp ağrısı göğüste meydana gelen bir kalp sağlığı sorunundan kaynaklıdır. Düzensiz bir yaşam sürme, yorgunluk, sinir bozuklukları, şiddetli yaşanan romatizmal sağlık sorunları kalp ağrısına yol açar. Ayrıca kalp ağrısı doğuştan kaynaklı bir kalp sağlığı sorunundan da kaynaklı olabilir.

]]>