Kalın bağırsak kanseri nedenleri

Kanser çeşitleri arasında olan kalın bağırsak kanserinin en önemli belirtisi dışkıyla birlikte kan gelmesi olduğu gibi, bazı durumlarda kalın bağırsak kanseri hiçbir belirti vermeden sinsice de ilerleyebiliyor. Kalın bağırsak kanserine karşı kendimizi korumak ve bu hastalığın erken evrelerde fark edilip tedavisinin yapılması açısından uzmanlar düzenli kontrolden geçilmesini önermektedir. Peki ama kalın bağırsak kanseri nasıl oluşur? Kalın bağırsak kanserine yol açan sebepler nelerdir? İşte kalın bağırsak kanserinin nedenleri.

Kalın bağırsak kanseri sebebiyet olur?

Kalın bağırsak kanserinin görülmesinde polipler büyük rol oynamaktadır. Poliplerin endoskopik olarak çıkartılması sonucu kalın bağırsak kanseri önlenmiş olacağı açısından, bu hastalığı erken dönemlerde fark etmek oldukça mühimdir. Poliplerin yanı sıra genetik faktörlerinde kalın bağırsak kanserinin görülmesinde rolü bulunmaktadır. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olanların yakalanma riski oldukça fazladır.

Kalın bağırsak kanserine sağlıksız beslenmede sebep olmaktadır. Bilhassa da, kırmızı et, yağlı yemekler, sebze ve meyveden yoksun bir beslenme kolon kanseri riski taşımaktadır. Bu sebeple uzmanlar bol sebze yemekleri yemeyi, günde fasıla öğünlerde meyve yenmesini ve yağsız gıdaların tüketimine ağırlık verilmesini öneriyorlar.

]]>