Kalıcı kalp pili nasıl takılır?

Geçici ve kalıcı kalp pili olmak üzere, hastanın durumuna göre iki çeşitte uygulanan kalp pili takılası işlemlerinden daha önce sizlere geçici kalp pili nasıl takılır bundan bahsetmiştik, lakin kalp pili takılması işleminin nasıl yapıldığından söz etmemiştik. Bu yazımızda kalıcı pili hangi durumlarda takılır ve kalıcı kalp pili takılma işlemi nasıldır, bundan bahsedeceğiz. Kalıcı kalp pili takılması işlemi hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde yer alan bilgileri sonuna kadar okuyarak kalıcı pili uygulaması hakkında ki merakınızı giderebilirsiniz.

Kalıcı kalp pili takılması

Kalıcı kalp pili uygulaması işlemine, kalbin anormal çalışması durumunda kalp içerisinde gerekli elektrik akımının oluşmaması ile gerek duyulmaktadır. Normalde olması gereken kalp atışının kendiliğinden oluşmadığı durumlarda, kalp atışının gerçekleştirilmesi ve devamını sağlaması açısından kalıcı kalp piline gerek duyulur. Kalıcı kalp pili, kalp ritmi bozukluğu olan ve durumunun kendiliğinden iyileşmeyecek olan hastalara uygulanır.

Küçük bir cerrahi işlemi ve kanlı bir uygulama olan kalıcı pili takılması, kardiyak kateterizasyon laboratuvarında, elektro fizyoloji laboratuvarınızdaki, hastanelerin ameliyat odalarında ya da ayaktan hasta cerrahisi bölümünde uygulanmaktadır. Kalıcı kalp pili takılması işlemi öncesinde uygulama bölgesi tıraş edilerek temizlenir ve bölge uyuşturulur. Ardından kalp pili lakin göğüs duvarına takılacak ise cerrahi cep yaratmak açısından köprücük kemiğinin alt bölgesine ufak bir kesi uygulanır ve jeneratörden gelen kablolar toplardamardan geçirilerek elektrodun uç kısmı kalbin iç yüzeyine tutturulur.

Jeneratör köprücük kemiği altında açılmış olan özel cebe konulduktan sonra deriye dikiş atılır ve dışarıdan bakıldığı zaman pil hiçbir biçimde görünmemektedir. Kalıcı kalp pili takılması işlemi yaklaşık olarak 1 saat sürer.

]]>