Kalbiniz kırılmasın!

Kalp krizi yalnızca orta yaş insanını yakalamıyor. Yiyeceklerimize, sağlığımıza dikkat etmezsek ve her şey açısından kendimizi üzmeye devam edersek bizim de kalp krizi geçirme ihtimalimiz var. Büyük bir şehirde yaşıyoruz. Trafik, para, vakitsizlik, iş, okul, vs. gibi sorunlarla mücadele ediyoruz. Bütün bunların arasında sağlıklı kalmaya mucize gözüyle bakıyoruz. Gazetelerde, televizyonlarda, her gün, stresten kalp krizi geçirenleri görüyoruz.

Herkes bir sıkıntı içinde sürüklenip gidiyor. Bunlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışmalıyız; yoksa bir gün biz de beklemediğimiz bir zamanda kalbimizle ilgili sorun yaşayabiliriz. Bunun yaşı yok!

Kalple ilgili rahatsızlıklar her ne derece daima orta yaşlarda görülse de duymadığımız, görmediğimiz o kadar çok genç kalp hastası var ki! Her an bir şey olur kokusuyla yaşamak yerine beslenmemize dikkat edip, kafamızı kolay tutarsak korktuğumuz başımıza gelmez.

Peki neler yapmamız gerekiyor?
Her şeyi kafanıza takıp dert etmeyin; psikolojik dengenizi bozmayın. Tüm sorunların başlangıcı bildiğiniz gibi stres ve psikolojik sorunlar. Kafanız ne derece kolay olursa, sağlığınız o kadar iyi olur.

Bol bol meyve yemelisiniz. Meyvenin dışında koyu yeşil sebzeler de faydalı.

Mümkün olduğu kadar az yağlı yemelisiniz. Bir süre yağsız yerseniz, ve vücudunuzu buna alıştırırsanız, yağlı bir şey yediğiniz zaman rahatsız olursunuz.

Sebze yemeklerine de yağ koymayın; tahmin ettiğinizden çok daha zararlı.

Sık sık egzersiz yapın. Koşun, yürüyün… Ama dikkat; tüketmek üstüne egzersiz yapmayın.

Kırmızı ete bir süreliğine fasıla verin. Kırmızı etler çok ama çok kolesterolllü. Bol bol balık yeyin! Buğulama, kızartma, ızgara,… Balığın hiçbir zararı olmadığı gibi, yararları saymakla bitmiyor. Haftada üç kere ideal.

Tuzu terk edin. Hem kilo aldırır, hem vücudun su toplamasına sebebiyet olur, hem de tansiyonunuzu yükseltir.

Kahve ve alkolle bir süreliğine vedalaşın ve bol bol su açısından.

Eğer bütün bunlara rağmen şikâyetleriniz artıyorsa, kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlak suretle bir kardioloğa danışın ve gerekli müdahaleyi yaptırın.

]]>