Kalbi zorlayan davranışlar nelerdir?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre üç kişiden birinin kalp sorunu yaşadığı ortaya çıkmış ve kalp hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmek adına hiçbir şey yapmamaları ve ölçülü doktorlarının önerilerine uyum sağlamamaları da ölüm oranlarını yükselmiştir. Kaliteli yaşamı en çok etkileyen sağlık problemlerine yol açan kalp hastalıkları, mütenevvi sorunlardan ötürü ortaya çıkmakta ve bireylerin günlük yaşamlarını bir hayli etkilemektedir. Uzmanlar kalp hastalarına kalplerini yoran davranışlardan kaçınmalarını, daha sağlıklı beslenmelerini ve düzenli egzersiz yapmalarını önermekteler.

 

Kalbi zorlayan hareketlerden ve alışkanlıklardan uzak durulması gerektiğinin altını çize kalp doktorlarının bu önerilerine kulak vermez isek, sağlığımızı daha kötü etkileyen sorunlarla karşılaşırız. Bunun açısından ilk yapmamız gereken davranışlar arasında uzun süren hareketsizlikler yer alır. Uzun bir süre hareketsiz kalmak kalbi zorlayan en kötü davranışlardan biridir. Uzmanlar hareket olanağını sağlamak açısından periyodik olarak yürünmesini öneriyorlar.

Kalp sağlığı açısından sporunda önemi oldukça büyüktür. lakin bilinçsiz yapılan sporlar kalp sağlığına yarardan çok kötü etki sağlamaktadır. Bilinçsiz sporda kalbi zorlayan en önemli davranışlardandır.

Strese girmek ve agresifleşmekte kalbi yoran durumlardandır. Hele ki stresinizi içinizde yaşıyorsanız daha büyük bir risk altındasınız demektir. Bunların yanı sıra uyku düzensizliği, vücuda aşırı yüklenmek ve fazlaca alkol tüketmekte kalbi yoran şeyler arasındadır.

Aşırı tüketmek yemekte kalbi zorlar. Çünkü aşırı tüketmek tüketmek obeziteye kadar ulaşan kilo sorunlarına yol açar. Bu yüzden az tüketmek yemeli, şekerli içeceklerden uzak durulmalı ve bol bol su tüketmeliyiz. Uzun soluklu diyetlerinde kalbi yorduğu unutulmamalı ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Bireylerin kalp hastalıkları riski altında olmadıklarını düşünmeleri de kalp hastalıklarının görülmesindeki en büyük problemdir. Çünkü bu kişilerin sahip oldukları bu düşünce onları daha çok kalp hastalıklarına yakınlaştırır.

]]>