Kahvaltının önemi nedir?

Öğünlerin en önemlisi olduğu söyleyen kahvaltı, ne derece zengin besinlerle süslenirse kişinin gün içindeki verimliliği o kadar artar. Öğle yiyeceği ve gece yiyeceği arasının uzun olması, bu geçen zaman içinde tüketmiş olduğumuz tüm besinler kullanılmaktadır. Eğer ki kişi güne kahvaltı ile başlamazsa hem vücudun hem de beynin kullanımı açısından gerekli enerjiye sahip olamayız.

Sabah kahvaltısının önemi

Sabah kahvaltısına önem verilmesi, doğru ve gerekli besinler kahvaltının yapılması halinde günde yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, algılama zayıflığı gibi mütenevvi sorunlarla karşılaşmamış oluruz. Bilhassa da çocuklar açısından sabah kahvaltısı oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yeterli ve sağlıklı bir kahvaltı yapmak açısından, kahvaltı içinde muhakkak protein bakımında zengin besinler yer almalıdır. İş verimi ve reaksiyon hızı açısından proteinli besinler kahvaltı esnasında bol bol tüketilmelidir. Çocukların sabah kahvaltısında mutlak suretle bir bardak süt yer almalıdır. Eğer çocuk süt içmemekte ısrarcıysa, o zamanda peynir ve yoğurt tüketimine ağırlık verilmelidir. Peynir, zeytin, yumurta, salatalık, domates, bal, pekmez, ekmek, sebze ve meyve kahvaltı içinde yer alması gereken besinlerdir.

Meyve tek başına tüketilebileceği gibi, suyu da sıkılıp içilebilir. Portakal ve elma suyuna kahvaltınızda yer vermelisiniz. Ayrıca ceviz de sabah kahvaltısında tüketildiği zaman, hem vücut hem de beyin sağlığınız açısında yararlı olacaktır.

]]>