Kafeinin bedensel etkileri nelerdir?

Kafein tüketiminin bedene mütenevvi etkileri bulunmakta ve bu etkilerinin neler olduğunu merak edenler açısından makalemizde açıklamaya karar verdik. Kafeinin bedensel etkileri arasında beyine giden kanın geçmiş olduğu damarların tıkanması yer almaktadır. Bu sebepten dolayı beyin savunmaya geçerek uyanık ve aktif kalmaya çalışır ve adrenalin salgılayıp dopamin depolarını harekete geçirdiği açısından kişiye kısa süreli de olsa keyif ve mutluluk vermektedir. Kişinin pozitif bir ruh haline ulaşmasını sağlayan kafeinin etkileri bu kadarla da bitmiyor.

Kafein düzenli kullanıldığında vücudun bağımlılık kazanmasına sebebiyet olur. Kafeinin bedene yararlı etkileri olduğu kadar mide asidini arttırma, ülser oluşumuna zemin hazırlama ve kalsiyumun azalmasına sebebiyet olma gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Kafeinin sebebiyet olduğu etkilerden kurtulmak isteyenler kafein kullanımını bıraktıkları zaman vücut kafein bağımlılığı kazandığı açısından kişide aşırı sinirlilik, uyku bozuklukları ve huzursuzluk gibi etkiler görülür. Bilhassa panik atak hastaları, gebeler, uykusuzluk çekenler ve sinir sistemi bozuk olanlar kafeinden kesinlikle uzak durmalıdır.

Ayrıca yaşlı kişilerin kafein kullanması kalça çıkığı ve kemik yoğunluğunda azalma gibi sorunlara sebebiyet verir. Yüksek tansiyon hastaları ise kafein kullanmak istediklerinde dozunu hekime danışmalıdır.

]]>