Kadınların yumurtlama dönemi ne zaman?

Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu anlamak kadınların sayı günlerini bilmemesi, gayrimuntazam sayı kanaması yaşaması ve sayı gecikmesi sorunu olması neticesinde bir hayli zor olduğu açısından, benzer sorunların yaşanmaması ve sayı günlerinin düzenli izlenmesi gerekmektedir. Gebe kalmakta zorluk çekenler açısından mühim bir dönem olan yumurtlama döneminde cinsel birleşmenin gerçekleşmiş olması gebelik olasılığını daha da yükseltecektir.

 

Kadınların yumurtlama dönemi, adetin başlandığı günden itibaren hesap edilmekte ve normal sayı gören bir kadında yumurtlama adetten önce 14. günde gerçekleşir. Eğer adetiniz normal değil (28 günde bir sayı olmayan), 30 günde bir ise yumurtlama günü 16. güne; 35 günde bir oluyorsa o zamanda yumurtlama günü 21. güne denk gelmektedir. Hesap yaparken adetinizin ilk gününü de hesaba katacak ve 1. gün olarak kabul edeceksiniz.

Bu günlerden 2-3 gün önce 1 hafta boyunca düzenli ilişkiye girmeniz gebelik şansını arttıracaktır. Sperm kadın vücudunda 72 saate kadar yaşamaktadır. Yumurta salındığında ise yalnızca 24 saat canlı kalır. Bu sebeple yumurtlama günleri doğru hesaplanmalı ve o günlerde ilişkiye girilmelidir.

Yumurtlama dönemi hesaplamak açısından TIKLAYIN!

 

]]>