Kadınların mutlak suretle yaptırması gereken testler

Para; itibar satın alabilir, dost, arkadaş, eş çevre, şan, şöhret, mal mülk, saygı ve sevgiyi satın alabiliyor. Para; herşeyi satın alabiliyor, yalnızca sağlık haricinde. Elbette ki sağlık konusunda da büyük önem taşıyor ama bazı sağlık sorunları var ki, paranız olsa bile derman bulamıyorsunuz. O yüzden sağlığımız bizlerin en kıymetli ve içerdiği tek hazinesidir diyor ve bu yazımızda bütün kadınların en az yıl da bir kez yaptırması gereken testler hakkınsda sizlerle bilgiler paylaşmak istiyorum arkadaşlarım. Meme kanseri, rahim kanseri ve diğer kadınsal hastalıkların erken teşhisi ve önlemi açısından, mutlak suretle ihmal etmemeli ve yılın belirli zamanlarında aşağıda Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Deniz Şahin Şimşek’in önerdiği testleri yaptırmalıyız hanımlar.

 

 

Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi açısından erken tanı en önemli şart. Erken tanıya giden yol ise yaşamsal önem taşıyan tarama testlerinden geçiyor. Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Deniz Şahin Şimşek, hastalıklarda erken teşhis ve tedavi şansı yakalamak açısından kadınların mutlak suretle yaptırması gereken testleri anlattı.

Kan grubu ve hepatit testi

“Öncelikle hangi yaşta olursak olalım, kan grubu ve hepatit testlerini yaptırmalıyız. Kan grubumuzu bir kez öğrendikten ve kan grubu kartınızı aldıktan sonra bunu bir daha tekrarlatmanıza gerek yok. Hepatit B ve C ise ülkemizde önemli bir sorun. Birçok kişi bu hastalıkları taşıdığını bilmeden yaşamakta, bu sebeple hem bulaştırıcı olmaya devam etmekte, hem de tedavisinde geç kalmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların kesin bir tedavisi de yoktur. Ancak Hepatit B’den aşı ile korunmak mümkün. Bu sebeple, bu testleri yaptırmalı ve hastalığı geçirmemişsek, bağışıklık kazanmamışsak ve taşıyıcı değilsek, aşı programına dahil olarak kendimizi koruma altına almalıız.

Yılda bir kez dahiliye muayenesi

Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara-alkol kullanımı, gözden kaçan şikayetler ve aile öyküsü değerlendirilir. Hastanın tam bir fizik muayenese yapılır, tetkikler incelenir.

Açlık kan şekeri, kolesterol, trigliserid miktarmü ile kan yağlarının değerlendirilmesi, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, mide-bağırsak sistemindeki olası bir lezyon açısından gereken incelemeler, kan adetmı, tam idrar tahlili, akciğer grafisi, istirahat EKG’si ve karın organlarını değerlendirmek açısından tüm batın ultrasonografisi önerilir.

Kadın-doğum muayenesi ve vajinal smear

18 yaşını aşmış ve aktif cinsel yaşamı olan her kadın, yılda bir kez düzenli olarak pap-smaear testi yaptırmalı. Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, çok erken safhada teşhis edilebiliyor.

Her ay sayı bitiminde kendi kendini elle meme muayenesi

40 yaşına kadar 3 yılda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi önerilir. 40 yaşından önce mamografinin tanısal bir değeri bulunmamaktadır.

Yukarıdaki incelemelere ek olarak; daha çok 40′lı yaşlardan sonra görülen gut hastalğının teşhisi açısından kanda ürik asit bakılmalı ve özellikle menopoz sonrasında kan elektrolitleri (sodyum, potasyum, kalsiyum) değerlendirilmelidir.

Gastrokopi ve kolonoskopi

Mide bağırsak sisteminin değerlendirilmesi çini 40 yaşından itibaren 50 yaşına kadar her beş yılda bir, 50 yaşından sonra ise her 3 yılda bir yaptırılmalıdır.

Mamografi

Ailesinde meme kanseri olan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılmalı ve bu kişilerde 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmelidir. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kişilerde ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor muayenesi yapılmalıdır. Bu kadınlarda 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra da her yıl mamografik inceleme önerilir.

Kemik yoğunluğu miktarmü

Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra mutlak suretle miktarlmelidir. Menopozdan sonraki ilk beş yıl içinde kemik erimesi en fazladır, bu süreçte daima 2 yılda bir miktarm yapılmalıdır.

]]>