Kadınlarda miyom belirtileri nelerdir?

Miyom rahmin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanmakta, en çok kadınların gebelik döneminde ortaya çıkmakta, büyüklükleri ise değişkenlik göstermekte ve bazen bir tane bazen de birden fazla olarak husule gelmektedir. Mütenevvi şikayetlere yol açan miyomlar kimi zamanda hiçbir belirti vermeden vücutta gizlice bulunup düşük ve kısıklığa yol açarlar.

Miyomun en bilindik belirtisi sayı kanamalarının şiddetini arttırmasıdır. Kadınlarda görülen miyomun belirtileri arasında sayı kanamalarının şiddetlenmesi en çok rahatsızlık veren sorundur. Adet kanamasını arttıran miyom kadınlarda kansızlığa yol açar. Üstelik miyomdan kaynaklı sayı dönemi dışında da kanamalar görülür.

Kadınlarda görülen miyom belirtileri arasından bir diğeri de, karın alt bölgesinde ve kasıklarda hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar kadınların sayı döneminde daha dayanılmaz bir hal alır.

Her kadında farklı boyutlarda olan miyomlar, aşırı büyüdükleri, karın boşluğuna doğru genişledikleri zaman idrar kesesi ve kalın barsak gibi çevre dokulara baskı yaparlar. Bu baskıdan kaynaklı idrar ve dışkı yapmada zorluk olur.

]]>