Kadınlarda menopoz belirtileri

Son sayı dönemi yani menopoz, 40-50 yaşları arasındaki kadınların mütenevvi sıkıntılar çektiği, doğurganlık özelliklerini kaybettiği ve bir daha da asla sayı görmedikleri bir dönemdir. Bu makalemizde menopoz dönemindeki kadınların yaşamış olduğu sıkıntılara değinecek ve menopoza girme belirtileri konusunda da bilgiler sunacağız. Öncelikle menopozun ilk belirtisi olan sayı düzensizliğine değinelim.

Adet düzensizliği

Menopozun belirtileri arasında ilk dikkat çeken sayı düzensizliği.. Menopoza girme evresinde olan kadınlar her ay düzenli olarak sayı olmuyorlar. Adet günlerinde aksama ya da erken olma gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Bazen sayı 2 ay gecikebiliyor bazen de beklenenden çok daha erken görülüyor.

Hormonal değişiklikler

Adet düzensizliği yaşanmasının yanı sıra kadınların hormonlarında da bir takım değişiklikler husule geliyor.Menopoz döneminde hipofizden salgılanan hormonlarda artış olmakta ve üreme fonksiyonunu oluşturan sistemdeki bozukluklar yüzünden de yumurtalık fonksiyonu azaldığı açısından doğurganlık özelliği kaybedilmektedir.

Hormonal değişiklikler sayı düzensizliğinin yaşanmasına sebep olan bir sorundur. Kadınsal hormon olan östrojenlerbu dönemde düşerken, gonadotropinlerde artış gözlendiği açısından mütenevvi şikayetler ortaya çıkar. Bunlar ise;

Kemik erimesi (osteoporoz)
Uyku Bozuklukları
Yüzde kırışıklıklar
Ateş basmaları
İdrar yollarında gerilemeye bağlı belirtiler
Cinsel organlarda gerilemeye bağlı belirtiler
Damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi ve kalp hastalıkları

]]>