Kadın Hastalığı Vajina Mikrobu Nedenleri Ve Tedavisi

Kadınların bir çoğunun sık karşılaştığı, ve aynı zamanda bütün kadınların karşılaşabileceği bir hastalıktır, Vajinal sağlık sorunları. Vajinal hastalıklardan bir çoğu vajinal mikrop kapmasından oluşurlar. Peki vajinal mikrop nedir? Vajinal mikrobun sebepleri ve tedavisi nasıldır? Diye sorularınız varsa, mutlak suretle aşağıdaki makalemizi incelemenizi öneririz…

 

 

Vajina Mikrop Kaparsa – vajina mikrop kapması -vajina nasıl mikrop kapar sorularını yanıtlayacağız;

Vajina mesane ve rektum arasında olur. Vajna bir müskülomembranöz kanaldır. Vulvadan uterusun serviks kısmına kadar uzanır. Vajinanon ön duvarı 7,5 – 15 cm arka duvarı ise 12,5 – 17,5 cm kadardır. Normalde birbirine temas halinde olan vajina duvarı doğum esnasında genişleme yeteneğine sahiptir.

Vajinada nadir patojen mikroorganizma bulunmasına karşılık çok adetda nonpatojen mikroorganizma bulunmaktadır. Bunun sebebi, vajina içindeki salgının  bölgeyi patojen mikroorganizmalara karşı korumasıdır. Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak vajene patojen mikroorganizmalar yerleşebilir. Vajende yerleşerek çoğalan patojen mikroorganizmaları öldürmek açısından ilaç uygulanır. Vajinaya daima krem yada suppozituvar türü ilaçlar kullanılır. Kremler vajinaya ince tüp şeklindeki aplikatörde uygulanır. Vaginal ovül ise parmak veya aplikatör yardımı ile vajen içerisine yerleştirilir.

 

]]>