Kaç tip diyabet vardır?

Kan şekerinin devamlı yüksek olması ile kendini gösteren diyabet hastalığı, başta karbonhidrat olmak üzere protein ve yağ metabolizması ile alakalı ciddi bir metabolizma rahatsızlığı olmaktadır. Diyabet yani şeker hastalığında temelde buluna sorun, kan yolu vasıtasıyla taşınmakta olan glikozun, şeker hücresinin içine girememesi durumudur. Günümüzde sıklıkla husule gelen diyabet hastalığının 3 çeşidi bulunmaktadır.

Kaç tip diyabet hastalığı var?

Ortaya çıkma nedenlerine göre sınıflandırılmış olan 3 tip diyabet hastalığının neler olduğunu ve hangi belirtilerle husule geldiğini öğrenmek açısından doğru adrestesiniz. Sağlıklı olan her bireyde yediklerimizden alınan veya karaciğerde depolanmış olan glikozun kana salınması ile pankreas tarafından salgılanan insülün hormonun yardımıyla, hücre içine girmesi ile yakılarak enerjiye dönüşmesi sağlanır.

Şeker hastalığını bir örnekle açıklayacak olursak, hücrelerin üzerinde farklı maddelerin hücre içine girmesine olanak sağlayan kilitli ve uygun anahtarla açılan kapılar mevcuttur. Bu kapının açılması açısından insülin hormonu anahtar görevi görmektedir. İşte bu sebeple insülin hormonun yetersizliğine veya insülinin etkilediği reseptörlerin hücre kapısındaki kilidin bozukluğuna bağlı olarak şeker hastalığı husule gelmektedir.

Diyabet tipleri

Tip1 Diyabet
Tip2 Diyabet
Gestasyonel Diyabet

Günümüzde en sık rastlanan diyabet tipleri Tip1 ve Tip2′dir.

Tip1 Diyabet Belirtileri : Ani ve hızlı bir biçimde başlayan  Tip1 diyabet tipinde, sürekli idrar çıkma isteği, aşırı acıkma ve susama, sebebi bilinmeyen kilo kayıpları, yorgunluk görülür.

Tip2 Diyabet Belirtileri: Tip2 diyabetin belirtileri daima muayene esnasında görülmemektedir. Zayıflık, yorgunluk, kırıklık, kuru ve kaşıntılı deri, deride iyileşmeye enfeksiyonlar, el ve ayaklarda karıncalanma ve his kayıpları, artan iştah, susama ve idrara çıkma isteği Tip2 diyabet belirtileri.

Gestasyonel Diyabet: Kadınların gebelik döneminde karşılaştıkları diyabet tipidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkar, ekseri son trimester de görülür ve doğum sonrasında kaybolur. Aşırı kiloya sahip olan ve ileri yaşlarda gebe kalan kadınlarda sıklıkla ortaya çıkar. Gebelik döneminde Gestasyonel diyabet olan kadınları %50′sinde gebelik sonrası Tip2 diyabet gelişir. Bazı durumlarda insülin ile kontrol edilebilirken, bazı durumlarda da edilememektedir.

Diğer diyabet tipleri: Genetik faktörlerin etkisi ya da bir takım rahatsızlıklar sonucunda pankreasın insülin üretme yetersizliği yüzünden diyabet görülebilir.

]]>