Kabız olanlar ne yemeli?

Hem kişilerin hem de bazı doktorların bile basit bir rahatsızlık gibi gördüğü kabızlık sorunu daima ihmal edilmektedir, lakin bu sorunu yaşayanlar hastalar açısından ciddi hatta yaşam düzenlerini bozabilecek bir problem söz konusu olabilir. Kimi zaman kendi kendine geçen kabızlık bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabileceği açısından oldukça dikkatli olup ihmalkar davranmamakta fayda var. Bunun içinde kabızlık problemi husule geldiğinde nasıl beslenmek gerekir sizlere bu konuda bilgiler sunuyoruz, buyurun.

Her yaşta görülebilen bir sorun olan kabızlık, ileri ki yaşlarda bir takım hususlara dikkat edilmediği zaman ortaya çıkması da sıklaşabilir. Genel olarak toplumumuzun 3′te 1′i kabızlık sorunu yaşamaktadır. Kabızlığın bulguları olan haftada 3 kereden az tuvalete gitme, dışkılamada haddinden fazla ıkınma, kesik kesik ve küçük küçük büyük abdest yapmak, dışkılamayı gerekli biçimde yapamama, kalın ve oldukça da sert dışkılama sorununuz varsa bu önerileri dikkate alın.

Kabızlık probleminin ortadan kalkması açısından en doğru tedavi metodu kalın bağırsağın çalışmasını artırmaktır. Bu yüzden kalın bağırsağı doldurmak açısından işte yemeniz gerekenler;

Her gün sebze yemekleri tüketmeli
Her gün meyve tüketimine ağırlık verilmeli
Kepekli ekmek tüketmelisiniz.
Dışkılamayı belirli saatlerde yapın ve mümkünse sabah kahvaltı sonrası yapılmalıdır.
Her gece 2 su bardağı kadar kepeği çorba, süt ya da yoğurtla karıştırarak tüketin.

]]>