İpeka Nedir? İpeka Bitkisinin Faydaları Ve Yararları Nelerdir?

İpeka bitkisinin, Ana vatanı Güney Amerikadır  ve  ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. Altın Kökü olarak da bilinir. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir. İpeka bitkisinin  mükkemmel faydalarıda vardır. Bizde bu yazımızda ipeka bitkisinin mükemmel faydalarına deyinerek, sizleri bilgilendirmek istedik…

 

İpekanın Faydaları: Az ölçüde kullanıldığında, bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür. Fazla ölçüde kullanılırsa mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet olabildiği açısından zehirlenmelerde kusturucu olarak faydalıdır. Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir. Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır.

İpeka (Altın Kökü) nasıl kullanılır? Altınkökü bitkisinin adından da anlaşılacağı gibi kökleri kullanılır. 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur. İpeka Kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya sebebiyet olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

]]>