İnsülin direnci ne demek?

Sürekli duyduğumuz bir terim olan insülin direnci nedir, ne tür bir hastalığı işaret etmektedir bu makalemiz aracığıyla sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle insülinin tanımı ile başlayalım. İnsülin, pankreas organı tarafından salgılanmakta olan, kan şekerini düşürücü etkisi olan bir hormondur. Bu hormonun vücuttan tamamen yok olması tip1 diyabet; insülin azlığı, insülin direnci ya da her ikisinin birlikte husule gelmesi ise tip2 diyabet hastalığına yol açmaktadır.

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci, kanda yüksek ölçüde olan insülin hormonunun görevi olan kan şekerini hücrelere sokma işlevini yerine getiremez olmasıdır. İnsülin direnci hastalarında kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmış ve bu sebeple de kanda aşırı şeker birikmesi husule gelmiş olur. Bu durum pankreası da etkiler. Çünkü pankreas daha fazla şeker almak açısından daha çok insülin hormonu üretmeye çalışacağından aşırı yorulacak ve bu özelliğini tarihle yitirecektir.

İnsülin direnci, kilosu fazla olanlarda, polikistik over sendromu hastalarında, kortizonlu ilaç kullananlarda, bel çevresinde aşırı yağlanma bulunanlarda, hareketsiz yaşamı olanlarda görülme ihtimali yüksek bir sorundur. Eğer ki sabahları yorgun uyanıyor, geceleri uykunuzdan kalkıp tatlı bir şeyler tüketmek istiyor, öğle yiyeceği sonrası yorgunluk ve halsizlik geliyorsa, insülin direnci hastası olmuşsunuz demektir.

]]>