İlk hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik sayı gecikmesi ile başlar,  tabi her sayı gecikmesi de hamilelik değildir. Anne adayları  ilk etapda adetiniz bir kaç gün geçtiksen sonra,  vücudunuz da  farklı belirtiler yaşarsınız. Örneğin iştahsızlık ve uyku bunlar gebeliğin ilk belirtileridir ve kirpikleriniz birbirlerine yapışır bu saydığım sebepler,  hamileliğin ilk belirtileri olup sonrasında daha da garip süreçler başlayacaktır. Bu yazımızda bütün anne olmak isteyen bayanlara vede anne adaylarına hamilelik belirtileri nelerdir, bilgi sahibi olmayan anne adaylarına bilgi amaçlı verdiğimiz bu konuyu okumalarında fayda olacağını umuyorum…

 

Burun kanaması ve tıkanması

Burnunuz rahminizden çok uzak olduğu açısından burun kanaması ve tıkanmasının hamilelikle ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Ancak bu belirtiler, hamile kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu belirtilerden nemlendiriciler ve burnunuzdan çekeceğiniz tuzlu suyla kurtulabilirsiniz. Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz ya da ebenizle diğer seçenekler hakkında konuşun. Burnunuzu doğkırmızı olarak nemlendirmenin başka yolları da olabilir. Burun kanamalarının sebebi burundaki nemin azalmasıdır ve aniden yaşandığı açısından bazı kadınlar açısından korkutucu olabilir.
Vajinal akıntı

Hamilelikte adetinizin durmasını beklersiniz, vajinal akıntılarınızın çoğalmasını değil. Ancak bu akıntılar normal ve dengelidır. Bu yumurtladığınız zamanda yaşanan olaya oldukça benzer. Eğer bu belirti sizi çok rahatsız ediyorsa ped kullanın. Bu akıntılar bebeğinizin doğumu yaklaştıkça artacaktır. Ancak kokusunda ya da renginde bir değişim gözlemlediyseniz durumu doktorunuza ya da ebenize mutlak suretle bildirin.
Uykusuzluk

Hamilelik dendiğinde muhtemelen aklınıza gelen ilk şey aşırı yorgun olmaktır. Bazen, yorgunluk olsun ya da olmasın, hamileyken uykusuzluk çekebilirsiniz. Bu durum, uykuya dalmakta ya da özellikle gece tuvalete kalktıktan sonra yeniden uyumakta zorluk çekmek şeklinde de ortaya çıkabilir. Egzersiz, kafein alımını azaltmak ve gevşemek, bu belirtiler açısından tıbbi olmayan çarelerdir. Uykusuzluk çoğunlukla ilk ve üçüncü üç ayda görülür ve daima kendiliğinden oluşan ve yok olan bir durumdur. Bunun yanında, uykusuzluk hiç yaşamayabilirsiniz. İkisi de tamamen normaldir.
Gastrointestinal (sindirimle ilgili) rahatsızlıklar

Hamilelik hormonları, gastrointestinal döngünüzü değiştirebilir. Hanımlara yakışmayan geğirme ya da gaz çıkarma gibi durumlar oldukça sık görülür. Midenizi rahatsız edebilecek yiyeceklerden uzak durun ve bu tür durumlar meydana geldiğinde kendinizi tutmamaya çalışın. Gazınızı tutmanız daha çok acı çekmenize sebebiyet olacaktır. Banyoya gitmeyi ya da bu duruma neyin sebebiyet olduğunu bulmayı ve ondan uzak durmayı deneyin.
Kabızlık

Bu da hamileliğin getirdiği hoş olmayan durumlardan biridir. Hamilelik hormonları bağırsaklarınızın daha yavaş çalışmasına sebebiyet olur. Bu yapıda hamile kadınlarda kabızlığa yol açar. Egzersiz, bol su tüketimi ve lifli yemekler kabızlıkta işinize yarayabilir. Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz ya da ebenizle diğer seçenekler hakkında görüşün.

Bunları yaşadınız ve şaşırdınız mı? Endişe etmenize hiç gerek yok. Emin olun ki birçok anne adayı da tüm bu belirtileri yaşıyor. Her ne derece hoş olmayan bir liste de olsa, korkmayın çünkü hamile ve endişeli olmak kötü bir birleşimdir. Bunun yerine daha önce hamilelik yaşayan annelere bu durumlarla nasıl başa çıktıkları hakkında konuşun. Kadınların bulduğu yaratıcı ve mantıklı çözümler oldukça şaşırtıcı ve etkili olabilir. Ve lakin çözüme kendiniz ulaştıysanız, bunu diğer anne adaylarıyla paylaşmaktan sakın çekinmeyin.

]]>