İleri yaşta kırmızı et gözü bozuyor

Demir bakımından en önemli besin maddelerinden biri olan kırmızı et ileri yaşlarda fazla tüketildiğinde görme kayıplarına sebebiyet oluyor.

Avustralya’da olan Melbourne Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre haftada 10 boyut kırmızı et tüketenlerin kör olma riskleri yüzde 50 oranında artıyor.

Et tüketiminde yaş önemli

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kırmızı et tüketiminin de azaltılması gerektiğini belirten uzmanlar yaşları 58 ila 69 arasında değişen 6 bin 700 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre haftada 10 boyut et tüketen yetişkinlerin yüzde 47′sinde AMD (Yaşlılığa bağlı kataraktlar ve yaşla ilgili macuların canlılığını kaybetmesi) hastalığına yakalanıyor.

Tavuk eti tüketin

Kırmızı etin tersine haftada 3 kez tavuk yiyen kişilerin gözlerinin haftada bir kez bu gıdayı tüketenlere oranla daha sağlıklı oldukları saptandı. Uzmanlar yapılan araştırmalara göre tavuk tüketen kişilerin göz rahatsızlıklarına yakalanma riskinin azaldığını vurguladı. Kırmızı et yüksek kolesterol, yağ ve kalori içeriyor. Bu yüzden de tansiyon ve kalp hastalarının bu besini dikkatli tüketmeleri gerekiyor.

]]>