İlaca karşı alerji testi nasıl yapılır?

Toplumuzdaki birçok insan herhangi bir yeri ağrıdığında ya da sızladığında hemen ilaca koşmayı ve ilaç kullanmayı sevdiği açısından, bazı durumlarda ilaç kullanmaya bu kadar gereksinim duymak bünyeyi zor yapıda bırakabilir. Bazı ilaçlar bünyeden vücuda değişik etkiler gösterdiği açısından, çoğu kişide ilaç alerjisi riski bulunmakta ve kişi ilaç alerjisi olduğunu bilmeden söz konusu ilacı kullandığında alerjik reaksiyonlar gelişir. Bünyenizin kullandığınız ilaca alerjisi olup olmadığını anlamanın en sağlıklı yolu ilaç alerjisi testi yaptırmaktır.

İlaç alerjisi testi

İlaç alerjisi testi alerji kliniklerinde ve sağlık kuruluşlarında iki farklı biçimde uygulanmaktadır. Bunlardan biri kan tetkiki, bir diğeri ise hastanın vücuduna uygulanandır. Özellikle de penisilin ilaçları bazı kişilerde alerji etkisi yarattığından penisilin ilacına karşı alerjinin olup olmadığı deri testi ile kolaylıkla anlaşılmaktadır.

İlaç alerjisi testi açısından öncelikle testin uygulanacağı bölge alkolle temizlenir ve alerjenlerin damlatılacağı yerler kalemle işaretlenir. Ardından her bir noktaya farklı alerjenler damlatılır ve steril bir lancet ile deri üzerinde yüzeysel bir çizik oluşturulup 15 dakika beklenir. Eğer ki hastanın derisinde alerji belirtileri görülüyorsa sonuç pozitif olarak kabul edilir ve kişinin bu ilaca karşı alerjisi olduğu anlaşılır. Hastanın duyarlı olduğu maddeler ciltte kızarıklık ve kabarıklar oluşturursa, işinin ilaca karşı alerjisi olduğunun göstergesi demektir.

]]>