İkiz bebekler nasıl emzirilir?

Normal olarak oldukça yorucu ve özen isteyen bir durum olan bebek bakımında özellikle ikiz bebek annelerini büyük bir endişe içinde olur. Çünkü doğkırmızı olarak bir bebeğin bakımı ne derece zordur ve buna, bir bebek daha eklenince iki bebeğe aynı anda bakmak haliyle daha da yorucu oluyor. İkiz anneleri en çok da bebekleri emzirirken sıkıntı yaşarlar. Bebek emzirmeyi anne olmuş her kadın çok iyi bilir, lakin ikiz bebek emzirmesini bilen kadınların adetsı azdır. Bu sebeple ilk defa ikiz bebek annesi olacaklar ya da olmuşlar açısından ikiz bebek emzirme konusunda bilgiler paylaşacağız.

İkiz bebek emzirmenin mütenevvi yolları vardır. bunlardan ilki, annenin her iki bebeği birden emzirmesidir. Yani bir göğsü ile A bebeği emzirirken, diğer göğsü ile de B bebeği emzirebilir. Bu yöntem oldukça pratiktir. Böylece bebekler aynı anda, aynı değerlerde süt emmiş olurlar.

Bir diğer ikiz bebek emzirme yöntemi ise bir bebeği tek başına emzirmedir. Bu esna da diğer bebek ya uyutulur ya da anne boş kalan eli ile onunla bir biçimde ilgilenir. Bu ilgilenme bebekle konuşma, ona fasıla sıra laflar atma ya da boş kalan eli ile diğer bebekle şakalaşmak ve oynamaktır.

]]>