İftarda nasıl beslenmeli?

Nasıl ki sahurda tok tutması açısından yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ediyorsak iftarda da aynı özenle yiyeceklerimizi seçerek sofralarımıza getirmeliyiz. Çünkü uzun süren iştahın ardından bağırsak ve mideyi rahatsız etmeyecek olan besinleri tüketmeye ve iştahımızı en sağlıklı biçimde gidermeye özen göstermeliyiz.


Oruç tutarken midenin uzun süre boş kalması, metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle ağır yemeklerle vücudunuzu zorlamamalısınız. İftar açısından en uygun olan besinleri ağır ağır ve küçük porsiyonlarda tüketmelisiniz. Oluşacak hastalıklarnın önüne geçmek açısından bu önerileri dikkate almanızda fayda var.

Orucun açılma saati olan iftarda kan şekerini ani biçimde yükseltmeyecek olan sıvı ağırlıklı (çorba gibi) yemekleri önce yemeli ve midenizi dinlendirmeye bırakmalısınız. Ana yiyeceği sıvı yemeğin hemen arkasından değil de birkaç dakika sonra tüketmeye başlamalısınız. Örneğin bir bardak su ile orucunuzu açtıktan sonra bir kase çorba ile tahıllı ekmek tüketmeli ve birkaç dakika sonra et, tavuk veya sebze yemeğini tüketmelisiniz.

İftarda yenmesi gereken yemekler

 

Izgara veya fırında yağı alınmış et veya derisiz tavuk.
Hindi.
Balık.
Sebze yiyeceği.
Ekmek grubundan bulgur pilavı veya bakliyatlar.
Salata.
2-3 su bardağı yoğurt.
Ayran veya süt.
Ana yemekten 1-2 saat sonra meyve.
Tatlı olarak ise güllaç, sütlaç gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

]]>