İdeal diş fırçalama süresi nedir?

Diş fırçalama alışkanlığı henüz küçük yaşlarda iken başlanmalıdır diyen uzmanlar, ilk süt dişlerinin çıktığı zamandan itibaren çocuğa bu alışkanlığın kazandırılması gerektiğini önermektedirler. Çünkü, dişleri düzenli fırçalamak, diş bakımına ve sağlığına önem vermek, ortaya çıkma riski olan birçok diş ve diş eti hastalıklarının görülmesini engelleyecektir. Ancak dişleri düzenli fırçalamak kadar, doğru ve gereken süre fırçalamak da oldukça mühimdir. Diş Dostu Derneği Genel Sekreteri Selda Alemdar Dinçer, yapmış olduğu bir açıklamada ideal diş fırçalama süresinden bahsetti.

Dişler kaç dakika fırçalanmalı?

Selda Alemdar Dinçer, diş fırçalama alışkanlığın çok az bir ülkede yaşadığımızı, nüfusun büyük bir çoğunluğunun diş bakımı yaptırmadığını ve çürüklerle başının dertte olduğunu söyledi. Diş fırçalama alışkanlığını kazanmanın çeşitli sağlık problemlerinin görülmesinin önünde bir kalkan olduğunu vurgulayan Dinçer, diş fırçalarının 3 ile 6 ay arasında değiştirilmesi gerektiğini de önermektedir. Ayrıca, birçok kişi dişlerini 30 saniye süre içinde fırçalamakta ve böyle yaparak diş sağlığını koruduğunu sanmaktadır, diyor. Oysa ki Dinçer’e göre diş fırçalama süresi 2 dakika olmalıdır.

Dişler en az iki dakika fırçalanmalı, aynı zamanda dil ve damağı da fırçalayarak temizlenmeleri sağlanmalıdır. Yemeklerden sonra diş aralarında kalan artıkları temizlemek açısından ise, diş iplerinden yararlanılmalı.

]]>