Histerik körlük sebebiyet olur?

Bir kişinin geçici olarak tamamen görmesini kısıtlayan histerik körlük, herhangi bir travmatik olaydan, hastalık ya da yaralanma gibi sağlık problemlerinden husule gelmektedir. Aslında histerik körlük bir nevi psikolojik durumun sebep olduğu görmedeki engeldir. Kısacası histeri körlüğün birçok nedeni olur lakin en çok da histerik körlük anksiyete ya da diğer bazı tip psikolojik travmalar sonucu oluşan bir durumdur.

Histerik körlük yaşaya birisinde histerik körlüğün sebebi araştırıldığı zaman, duygusal karmaşıklık neticesinde beyin ile göz arasındaki görsel iletişimin suni bir biçimde kesilmesine yani görme reseptörlerinin çalışmamasına sebebiyet olduğu anlaşılmaktadır. gözlerin bu biçimde geçici görme kaybı yaşaması ekseri adın ve gençlerde ortaya çıkan bir durumdur.

Depresyon ya da duygu durumu bozukluklarının sebep olarak husule getirdiği histerik yani geçici körlük durumunda beyin, sanki gözden hiç bir görüntü sinyali almıyormuş gibi davranmaktadır. Söz konusu sebebiyet ortadan kalktığı zaman hastanın görme kusuru da giderilmiş olacaktır.

]]>