Hipoglisemi nedir, belirtileri nelerdir

Hipoglisemi hastalığı son yıllarda epey artış göstererek kendinden korkutmaya başladı. Bu hastalığa yakalananların adetsının artmasının en büyük nedeni, beslenme alışkanlığıdır. Hipoglisemi’ye yakalanan hastalarının geçmişinde uzun süreli açlıklar gözleniyor. Uzmanlar, Hipoglisemi hastalığına yakalanmamak açısından düzenli beslenmenin önemini bir kez daha hatırlattılar.

 

Hipoglisemi hastalığı nedir?

Hipoglisemi halk arasında kan şekerindeki düşme olarak bilinmektedir. Kan şekerindeki düşmeden dolayı hastalar şeker ve unlu mamuller tüketmek isterler. Hipoglisemi (kan şeker eksikliği), bilhassa fazla tüketilen şeker veya unlu mamullerin ardından ortaya çıkar. Hipoglisemi hastalığının belirtileri şeker veya unlu mamulleri tükettikten 2-3 saat sonra görülür.

 

Hipoglisemi hastalığı belirtileri nelerdir?

Kan şekerindeki düşmeden dolayı hastalar şekerli besinlere yada unlu mamullere yönelirler. Bunların aşırı derece de tüketilmesi de, Hipoglisemi hastalığının görülmesine sebebiyet olur. Hipoglisemi belirtileri yaklaşık 2-3 saat sonra;

 

Genetik,
aşırı terleme,
çarpıntı,
bulantı,
dikkat kaybı,
halsizlik,
el titremeleri ve uyuklama olarak kendini gösterir.

 

Ayrıca Hipoglisemi hastalarında gün boyu sinirlilik, tedirginlik ve gerginlikte görülebilir. Kan şekerindeki şekerin düşme derecesine göre Hipoglisemi belirtileri değişiklik göstermektedir.

]]>