Hipoglisemi hastaları nasıl beslenmeli?

Dilara Koçak’ın Hipoglisemi hastaları açısından vermiş olduğu diyet listesine bir göz atmalısınız. Kan şekeri düşmesi olarak bilinen ve şeker komasına sokan Hipoglisemi hastalığı, doğru beslenme ve diyet ile kontrol altına alınabilir. Daha sağlıklı ve sorunsuz günler yaşamak açısından doğru beslenmenin önemini vurgulayan Koçak’ın vermiş olduğu diyet listesi şöyle;

 

Dengeli beslenme her hastalıkta olduğu gibi Hipoglisemi hastalığında da büyük öneme sahip. Kan şekeri hastalığı diyeti ile şeker koması riskini minimuma indirilebilirsiniz.

Hipoglisemi ve beslenme

Kan şekerinin normalin altına düştüğü anlarda, sinirlilik, gerginlik, halsizlik gibi belirtiler gözlenir. Hipoglisemi belirtileri arasında en önemlisi tatlı yeme isteğidir. Kan şekerinin düşmesini engellemek açısından ilk şart sağlıklı beslenmektir. Düzenli ve sağlıklı beslenildiği zaman Hipoglisemi ile başa çıkabilirsiniz.

Hipoglisemi hastaları ana ve fasıla öğünlerde mutlak suretle karbonhidratı ve proteini birlikte tüketmeliler. Ara öğünlerde tek meyve yemek yerine protein esaslı besinlerde tüketilmelidir. Yoğurt, süt, peynir ve fındık gibi besinler tam buğday, çavdar veya kepekli tahıllarla yenilmelidir.

Bal şekeri olan besinlerden kesinlikle uzak durulmalı. Haftada yalnızca en fazla 2 kez olmak şartı ile sütlü tatlı tüketilebilir. Lakin, şeker yerine tatlandırıcı kullanılmalıdır.

Unlu mamullerden de uzak durmakta fayda var.
Alkolde Hipoglisemi hastaları açısından zararlıdır. Çünkü alkol, şekeri önce yükseltir, sonra düşürür. Ayrıca meyve suyu yerine meyvenin kendi tüketilmelidir.

Hipoglisemi diyeti ile birlikte egzersizinde bu hastalığı yenmede önemi büyüktür. Egzersiz kesinlikle aç karnına yapılmamalıdır.

 

Hipoglisemi hastaları ne yememeli

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şekerli besinlerden ve unlu mamullerden uzak durulmalıdır.
Beyaz un,
Beyaz pirinç,
Beyaz makarna,
Fazla işlenmiş et,
Dondurma,
Meyve suyu,
Kızarmış yemekler ve
fast food gibi işlenmiş yemekleri yememeye özen gösterin.

]]>