Hipermetropi nedir?

Göz merceği görüntülerin yakınlığına ve uzaklığına göre kendini ayarladığı açısından her noktadaki görüntünün net bir biçimde retinaya ulaşmasını ve bireylerinde her mesafedeki cisimleri sorunsuz olarak görmesini sağlar. Yakın bir mesafeye bakarken mercek kalınlığını artırmakla, uzak mesafe bakarken de azaltmakla görevli olduğundan dolayı görme sorunu yaşamayız. Eğer mercek eğriliği fazlaysa ışığı kırmada o kadar fazla olur ve odak uzaklığı kısalır. merceğin eğriliği veya gözün ön-arka boyu kısa ise yakını görememe sorunu olan Hipermetropi oluşur.

 

Hipermetropi hastaları uzağı çok iyi görerek yakını görmede sorun yaşarlar. Ancak bu sorun belli bir dönem açısından böyledir. Zamanla ve yaş ilerledikçe uzağı da görmekte güçlük çekerler. Hipermetropi gözde yorgunluk, gidip gelen bulanıklık, huzursuzluk, kolay dikkat dağılması ve gözde ağrıya yol açmakta, gitgide de gözün görme kuvveti azalmaktadır.

Hipermetropi kalıtsal bir sorun olduğundan erken dönemlerde fark edilmemesi ileride göz tembelliğine ve şaşılığa yol açabilecek kadar ciddi bir sorundur. Günümüzde bu sorun gözlük ve kontak lensler ile düzeltilmeye çalışılmaktadır lakin bu yöntemler sorunu tedavi etmemektedir. Kesin bir tedavi cerrahi işlemler ile mümkün haldedir.

]]>