Hipermetrop çeşitleri nelerdir?

Gözün yakınındaki cisimleri görememesi olarak isimlendirilen hipermetropi, hastalarda üç biçimde görülen bir sorundur. Hastadan hastaya göre farklılık gösteren hipermetopi sorununun çeşitlerini sizler açısından sayfamızda paylaşıyoruz. Hipermetropi göz hastalıkları arasında en sık görülen sorunların başında yer almakta ve ekseri ileri yaşlarda husule gelmektedir. Peki hipetmeropi hangi çeşitleri ile husule gelir, buyurun öğrenelim.

Hipermetrop göz çeşitleri

Hipermetop göz çeşitleri:

Uzunluk hipermetropisi
Eğitim hipermetropisi
Kırıcılık hipermetropisi

 

Uzunluk hipermetropisi, günümüzde en çok rastlanan hipermetropi göz çeşitlerindendir. Bu hipermetropi çeşidinde gözün kırıcılık gücü normalken, ön-arka uzunluğunda anormalliğe rastlanır. Gözün ön-arka uzunluğu normalin altında olduğu açısından, uzak nesnelerden gelen ışınlar retinanın arka bölümünde odaklaşır.

Eğitim hipermetropisinde ise, gözün boyutları normalken, kornea ya da lensin eğitiminde anormallik söz konusudur. Kornea ya da lensin eğitiminde azalma bulunduğu açısından, ışınların gerekenden daha az kırılarak retinanın arka bölümünde odaklaşmasına sebep olur. Kırıcılık hipermetopisinde de, yaşa bağlı olarak göz merceğinin yapısındaki değişikliğe bağlı olarak kırıcılığın azalmasından kaynaklı olarak husule gelir ve gelen göz ışınları eskisi gibi retina üzerinde odaklanamaz, hasta bulanık görür.

]]>